Ето и няколко сайта и подкаста, които препоръчвам:
https://www.bacb.com/ – всичко, което искате да научите за процеса на сертификация, професионалните и етични стандарти, както и новините и промените в сферата на АВА, можете да научите от тук. Сайтът поддържа и актуален регистър на всички сертифицирани колеги по държавите им на практика.
https://www.iloveaba.com/ – прекрасен блог на младата BCBA® американка Tameika, която споделя своите мисли и идеи, пречупени през АВА практиката. Особено полезна е секцията “Free ABA Resources”
https://www.marybarbera.com/ – сайт, блог и подкаст на Dr. Mary Barbera – майка на млад човек с аутизъм, медицинска сестра, BCBA-D™ и автор на книгата “The Verbal Behavior Approach”. Сайтът предлага множество кратки видеа с лесно приложими идеи при работата с деца, радио интервюта с личности от АВА сферата, както и няколко платени курса за родители и специалисти.
https://www.behaviorbabe.com/ – Amanda Kelly, авторката на сайта, е вече добре известно име в АВА, особено сред младите специалисти, под прякора Behaviorbabe. Сайтът ѝ има голяма популярност и вече повече от 10 години се радва на широк диапазон от читатели. Материалите са много добре организирани в 4 категории, така че за всекиго има по нещо: родители, специалисти и студенти по Приложен Поведенчески Анализ.
https://www.abcbehaviortx.com/ – Melissa Druskis е BCBA® с образование в сферата на логопедията и отлични способности в уеб дизайна и създаването на различни таблични и графични инструменти в помощ на работата на всеки АВА терапевт. Ползвала съм голяма част от продуктите ѝ, част от които са безплатни и достъпни за всеки. Освен консултации с родители и онлайн супервизии, Melissa предлага и чудесна програма за подготовка на бъдещи BCBA® и BCaBA®, към която и аз бях част.
https://theautismhelper.com/ – тук ще намерите голям набор от материали, снимки, бланки и инструменти, които бихте могли да приложите в практиката си. Темите са най-разнообразни и обхващат комуникация, проблемни поведения, академични умения и организация на учебната среда. Всеки материал, публикуван в блога е съпътстван с информация, снимки, често и видео.
https://www.teacherspayteachers.com/ – един от най-популярните и с най-голямо разнообразие он лайн магазини за авторски обучителни материали. Сайтът съдържа над 3 милиона!!! безплатни и платени материали, създадени от учители и колеги в сферата на образованието. Можете да си избирате материали по тема, по цена, по клас или по вид. Класовете следват американската образователна система и всичко е на английски, но идеите си заслужават и някои лесно могат да бъдат изработени на български.
https://asatonline.org/ – Истинска наука, Истинска надежда – тези думи стоят до логото на Association for Science in Autism Treatment (ASAT) и недвусмислено насочват към мисията на екипа, зад това неправителствено сдружение – да разпространяват безопасни, ефективни и научно обосновани методи при хората с разстройства от аутистичния спектър. Сдружението е създадено през 1998г. и оттогава е първата организация, която възприема емпиричен и научен подход към всяко изявление относно аутизма и неговото третиране. Когато се чудите, коя от десетките терапии при деца с аутизъм има научна и доказана ефективност, можете да проверите тук. Сайтът е лесен за навигация и изключително информативен. Различните терапии са разделени в категории и към всяка има подробна информация: коя има доказана ефективност, коя се нуждае от още проучвания и коя има доказана неефективност или все още не е проучвана.
https://abatechnologies.com/ – хората, които имат професионален интерес в придобиването на сертификат, могат да проучат този сайт. Предлагат се онлайн обучения, както и подготовка за изпита.
https://contextualscience.org/ – Acceptance and Commitment Therapy (ACT) е ориентирана към психотерапията, основана на functional conceptualism като философска база и на Relational Frame Theory (RFT) като теоретична база. Това е огромен и много дълбок океан, в който ако Ви се потапя, това е вашият сайт.
https://autismpartnershipfoundation.org/courses/rbt – екипът зад Autism Partnership Foundation предлагат за първи път безплатно 40 часово RBT® обучение. Имайте предвид, че това е само една от стъпките, необходими, за да се явите на сертификационния изпит и преминаването на това обучение, в никакъв случай не Ви квалифицира в RBT®.
https://afirm.fpg.unc.edu/afirm-modules – професионално разработени модули, които стъпка по стъпка ще Ви помогнат да научите процеса на планиране, прилагане и проследяване на целите от поведенческия план на детето. Модулите са много приятно поднесени с доста информация, материали под формата на брошури, лесни за разпечатване и видео примери с реални деца.
https://marksundberg.com/vb-mapp/ – VB-MAPP The Verbal Behavior Milestones Assessment and Placement Program (VB-MAPP; Sundberg, 2008) е оценъчна батерия, разработена на основата на B.F. Skinner’s Verbal Behavior (1957). Състои се от 5 компонента (Milestones Assessment, Barriers Assessment, Transition Assessment, Task Analysis, and Curriculum Placement Guide), чрез които се оценяват комуникативните и други умения. VB-MAPP помага за определянето на нивото на детето в отделните области, както и способства залагането на подходящи цели в индивидуалната му програма. Тук можете да се запознаете с автора на VB-MAPP – Mark Sundberg. В сайта му можете да откриете и всички публикации на автора в pdf формат.
https://www.vbmappapp.com/ – Тук можете да се запознаете с електронната версия на VB-MAPP. Авторката на сайта Liz е BCBA® и майка на млада дама с аутизъм – Sarah. Liz и Sarah Ви предлагат също така да се присъедините към ABA 101 – 8 часово обучение с разбираемо поднесена и раздробена информация, особено подходяща за новаци (специалисти и родители) в АВА.
https://www.abaethicshotline.com/ – имате етичен казус в практиката си? Чудите са как би било най-добре да постъпите в ситуация, свързана с прилагането на АВА Етичния кодекс? Не сте сигурни в решението си, което касае етичен конфликт? – това е мястото да зададете своя въпрос и да получите компетентен отговор. Сайтът предлага конфиденциална Гореща мейл линия, на която можете да пишете с въпроси, засягащи АВА Етичния кодекс и да получите отговор до 24 часа!
https://autism.outreach.psu.edu/archive/ – отворен, безплатен архив (от 2014 до 2018г.) с десетки видео лекции на най-различни теми с участието на много известни имена в сферата на АВА.
https://behavioralobservations.com/ – ако прекарвате доста време в колата, вкъщи или в чакане на детето от поредния урок или занятие, слушането на полезна и интересна беседа е добре използвано време. В този сайт можете да откриете различни записи със събеседници по теми, които имат пряка връзка с поведенческия анализ.
https://www.abainsidetrack.com/- още една възможност да прекарате добре няколко свободни часа като се посветите на някоя от темите, дискутирани в записите с BCBA събеседници, архивирани в сайта. Към всяка тема има активен линк за статия, която е пряко свързана с разговора с госта.
http://centralreach.libsyn.com/ – млад сайт, но с още полезна информация, която препоръчвам да се чуе 🙂
https://thebusinessofbehavior.com/blog/page/3/ – Becca Tagg e BCBA-D™ с вече 3 успешни инициативи в сферата на АВА и менталното здраве. Нейният опит и практика е интересен паралел между бизнеса, консултирането и приложно поведенческия анализ. Изключително увлекателен събеседник, който по мек, приятен и полезен начин ще Ви потопи в разискваните теми в нейните аудио записи.
https://theautismcafe.com/ – Eileen е майка на дете с аутизъм и самата тя част от аутистичния спектър. Френските й корени, фотографският усет и изчистеното мислене, правят сайта изключитело уютно, обективно и красиво пространство.
Препоръчителна литература:
The Verbal Behavior Approach – чудесно четиво както за специалисти, така и за родители, които тепърва навлизат в АВА. Разбираемо поднесена информация с лесно приложима насоченост.
Motivation and Reinforcement: Turning the Tables on Autism – книгата е подходяща за всеки, който иска да прилага АВА в професионалната си практика или с детето си. Информацията е лесно смилаема като често изхожда от опита на автора и неговата работа с деца от аутистичния спектър.
Pivotal response Treatment or Autism Spectrum Disorders – авторите на тази книга Robert Koegel и Lynn Koegel – ще Ви запознаят по доста увлекателен начин с фундаментите, проучванията и прилагането на PRT – един от малкото научно обосновани и ефективни подхода при работа с деца от аутистичния спектър. Книгата е съставена въз основа на дългогодишния опит на авторите и освен ясни обяснения, съдържа и множество практични примери и насоки.
Teaching Language to Children with Autism or Other Developmental Disabilities – практично ръководство, което подробно раздробява и разглежда вербалното поведение, въз основа на труда, проучванията и работата на B.F. Skinner (1957). Целта на книгата е да помогне на родителите и колегите да разберат и да се ориентират в трудностите с речта като предложи обяснение на всяка отделна вербална операнта, организирана оценка и начин за въвеждането ѝ.
Applied Behavior Analysis – абсолютно задължителното четиво за всеки, който е минал по пътя на обучение и сертификация. Учебникът включва детайлно описание на всеки принцип, термин, стратегия и процедура, които се прилагат в АВА. Текстът изобилства от примери, графики, проучвания и обяснения, но не го препоръчвам за човек, който не е запознат с АВА или не иска да навлиза професионално в тази сфера, поради техничния език и задълбочеността на информацията.
Behavior Analysis for Lasting Change – за мен това е по-лекият вариант на Applied Behavior Analysis (Cooper, Heron, Heward). И тук са включени всички концепции и методи в АВА, базирани на солидна теория и проучвания, но като цяло четивото е малко по-смилаемо.
Behavior Modification: Principles and Procedures – Основните поведенчески принципи, обяснени по начин, по който всеки може да разбере как средата влияе върху човешкото поведение и да се запознае със стратегии за промяната му. Информацията е поднесена на много достъпно ниво и не е необходимо читателят да има предишни знания в областта на АВА. За мен лично, ценното в тази книга са многото примери извън сферата на аутизма и близки до ежедневието на всеки.
Ethics for Behavior Analysts – Авторите Jon S. Bailey и Mary R.Burch представят по-достъпен и увлекателен начин Етичния кодекс в АВА. Полезното в книгата са и многото етични казуси и техния обоснован изход, които всеки работещ в сферата е срещал.
Applied Behavior Analysis for Teachers – въпреки, че в заглавието фигурира „учители“, тази книга е подходяща за всеки колега, работещ в областта.
Functional Assessment and Program Development for Problem Behavior – прекрасно ръководство от А до Я за процеса на оценка, проследяване и разработване на стратегии за справяне с проблемни поведения.